Tynki wapienne

Tynki wapienne

Wszechstronne zastosowanie

Zaprawy murarskie i tynkarskie wapienne istnieją setki  lat. Informacja ta, zdaje się być jednak współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie? Zmieniają się mody. Zmieniają się technologie. A wapno jak było, tak i nadal jest używane, pomimo tego, że w międzyczasie w budownictwie dokonał się ogromny skok technologiczny. 

Tynki wapienne mają małą wytrzymałość na uszkodzenia, ale za to idealnie nadają się do nakładania na inne, stare tynki. Przyjmuje się bowiem zasadę, że na tynk można nałożyć drugi tynk tylko pod warunkiem, że będzie słabszy od pierwszego. Tynki wapienne są bardzo paroprzepuszczalne i dzięki temu zapewniają dobry mikroklimat w pomieszczeniach.

Istotną zaletą tynków wapiennych jest to, że można je stosować na większości materiałów mineralnych, powszechnie używanych do wznoszenia ścian: cegłach oraz pustakach ceramicznych i silikatowych, betonie zwykłym i komórkowym. Podłoże powinno być czyste suche i nie powinno się kruszyć. Dzięki temu, że jest nieco mniej wytrzymały od innych tynków, można go też układać na wszystkich rodzajach starych tynków.